Хабиб: Нема да ја разочарам мајка ми, не планирам да се борам

416

Хабиб Нурмагомедов повторно противречи на работите што им ги кажува на Дана Вајт и на медиумите. Орелот се сретна со претседателот на УФЦ пред неколку дена за да разговара за неговата иднина. Вајт откри дека Хабиб ќе се врати во кафезот, но сакал да види нешто посебно од неговите колеги во лесна категорија, кои ќе се борат викендов на УФЦ 257 во Абу Даби.

Во интервју за Спорт24.ру, Нурмагомедов ја сврте работата за 180 степени и рече дека нема да ја разочара мајка си и не планира да се бори во УФЦ во блиска иднина. Оваа изјава доаѓа неколку дена откако тој и Дана Вајт се сретнаа лице в лице во Абу Даби.

„Да почнеме со она што ги мотивира луѓето. Глад? Мора да има мотивација и малку глад. Долги години сум во спортот и се борам цел живот. Постигнав скоро сè во спортот и во моментов нема борец со кој сакам да се борам. Знам дека има многу борци кои сакаат да заработат пари. Што да правам?

Многу луѓе не сакаат да ја разберат мојата земја. Нешто мора да се случи за да се вратам. Зубајра, Тагир и Ислам ќе се борат во блиска иднина. Имам многу деловни проекти кои се во тек. Мојата ММА организација ќе одржи настани на многу места во Русија и ОАЕ. Моите битки во кафез не се приоритет.

Тренирам затоа што тренингот е задоволство. Уживам во сите тренинзи. Ако зборуваме за борби, тогаш ќе ти кажам дека тие не се во моите планови. Мајка ми е највредното што ми остана. Не ме терајте да направам нешто што ќе ја разочара.

Немам планови поврзани со УФЦ во блиска иднина. Дури и не размислувам да се подготвам за битка. Не ме измачувајте и оставете ме да уживам. Сум жртвувал многу за да стигнам до тоа ниво“, му рече Хабиб на Јарослав Степанов.

Пред неколку дена, Рамазан Рабаданов, близок со Нурмагомедов, рече дека Хабиб го користи Дана Вајт. Непоразениот борец сака да ја задржи титулата што е можно подолго за да му ја предаде на Ислам Махачев.