Гого Славески во сабота против Хернандез: Еден ден Луис Молина ќе го има првиот македонски светски шампион!

1717

Горјан-Гого Славески  (6-1) се враќа во рингот оваа сабота за да се соочи со Антонио Хернандез во мечот закажан во 6 рунди.

Хернандез се соочи со неколку силни противници во полусредна и суперполусредна категорија. Во 2020 година беше на дистанца со Лоренцо Симпсон и тогаш го вознемири Дестин Батлер со 9-0.

Како и многу борци, Славески го спроведе својот камп во 2020 година во услови на пандемијата на коронавирусот. Тој се бореше само еднаш, запирајќи го Захарија Кели во 3-тата рунда во август.

Македонецот се пресели во Јужна Флорида и состави нов тим.

„Се чувствувам многу среќно што работам со мојот нов менаџер Луис Молина, бокс тренерот Дерик Сантос и мојот кондиционен тренер  Фил Дару. Работам и со Морин Шеа, која ме советува во двете области. Сум работел во минатото со други тренери, но никогаш не сум бил толку многу фокусиран на моите основи во боксот. Се надевам дека еден ден Луис Молина ќе го има првиот македонски светски шампион. Мојата цел е да ја испишам таа историја“, изјави Славески за бокссцена.ком.

Единствениот пораз на Славески во кариерата беше против непоразениот Исија Стивенс во 2019 година. И покрај тоа што се избори само за еден ден, тој постигна нокдаун на патот кон поразот со контроверзната одлука на судиите.

Новиот тренер Дерик Сантос верува дека небото е граница за Славески.

„Гого дојде кај нас и праша дали би сакале да работиме со него. Му реков дека ќе го погледнам и по неколку тренинзи, сфатив дека ова дете е голем спортист и има еден повисок тон. Тој едноставно сè уште нема сознание што да прави со тоа. И покрај тоа што е професионалец, имаше многу ограничена аматерска кариера. Навистина се навраќав на неговата глава. Остатокот од тимот се собра и сите се чувствувавме исто. За оваа тежинска категорија има брзина, моќ и атлетска способност да се натпреварува на највисоко ниво. Па сега тој го прави своето и наша страна е да го научиме и да го водиме преку едукација за работа“, рече Сантос за босерскиот портал.

Планот е Славески да се бори 5 пати во 2021 година и да се доближи до рангирањето за најголемите тела, организации. Тој во поголемиот дел од својата кариера настапуваше во супер средна категорија и сега започнува процес на спуштање на границата од супер велтер категорија од 154 фунти.