Годинава ќе се знае предизвикувачот на Џошуа за појасот на ИБФ

135

Кале Зауерлaнд, кој го промовира Хрватот Филип Херговиќ, откри дека до крајот на годината се очекува неговиот боксер да се соочи со директна елиминација за да го одреди првиот и задолжителен кандидат за титулата на ИБФ, која ја држи Ентони Xошуа.

„Следниот меч за Филип Херговиќ ќе биде конечната елиминација за титулата на ИБФ во тешка категорија и ова е средба што ќе се одржи подоцна оваа година“, изјави Зауерланд за Скај спорт.

Потсетуваме, во последниот судир во рингот минатиот викенд Филип Харговиќ ја забележа 13-та последователна победа, нокаутирајќи го Црногорецот Марко Радониќ (сега 22-1) на гала вечерта во Австрија.

29-годишниот бронзен медалист од Игрите во Рио ја забележа својата прва успешна одбрана на ИБФ интерконтинентална титула,

„Ова е одлична можност за него да го оствари својот сон да стане светски шампион. „Животното доаѓа“, заклучи промоторот.

Потсетете се дека Филип Харговиќ требаше да се соочи со Мајкл Хантер во последниот елиминациски судир на ИБФ во тешка категорија, но оваа средба повеќе не е изводлива откако Хантер се повлече од борбата.

Филип Харговиќ има биланс од 13 победи, од кои 11 со нокаут. „Животното“ е трет во рангирањето на ИБФ. Првиот предизвикувач во моментов е Чарлс Мартин, по кој следи Александар Усик.

Хрватскиот талент  е рангиран на 9 -то место на ВБЦ -листата во тешка категорија. Во онаа, на авторитативниот боксерски сајт boxrec.com, 28-годишниот боксер е 27-ми.