Гилберт Барнс е позитивен на Ковид-19 и отпаѓа од главната борба на УФЦ 251

81

Гилберт Барнс тестираше и е позитивен на Ковид-19, заради што испадна од главниот настан на УФЦ 251 следната недела во Абу Даби.

Така, Бразилецот нема да може да се бори за титулата во полусредна категорија со Камару Усман. Организацијата одлучи да го отстрани Усман од борбената карта, а нивната битка ќе биде преместена за еден од идните настани. Новата главна битка на УФЦ 251 ќе биде меѓу Макс Холовеј и Александар Волкановски за титулата во лесна категорија.

УФЦ ги тестира сите борци и персоналот пред да одлетаат на борбениот остров. Барнс е 4-ти Бразилец што се бори со коронавирусот. Инфицирани се и Андерсон дош Сантос, Винисиус Мореира и тренерот Марина Родригез. Еден човек близок до Бразилецот, кој побарал анонимност, изјавил дека позитивен е и неговиот брат Херберт Барнс, како и еден од неговите тренери.

Пред неколку дена беше извесно дека неговиот соборец Аунг Ла Нсанг има Ковид-19. Барнс е во серија од 6 последователни победи и веќе оствари две борби оваа година. Тој ги победи Демијан Маја и Тајрон Вудли во март и мај. Колби Ковингтон понуди да се приклучи како замена и да се бори против Усман, но тоа веројатно не би се случило затоа што Усман не би летал ниту на островот Јас.

https://www.instagram.com/p/CCGiVMaJXok/?utm_source=ig_embed