Гига Чикадѕе: Нема друг напаѓач како мене во ММА

90

Ѕвездата на УФЦ во перо категорија, Гига Чикадѕе, верува дека тој е најдобриот напаѓач во ММА во моментов. 33-годишниот борец од Грузија има големо искуство во боречките вештини. Тој се натпреваруваше во карате, кик бокс, а сега и во ММА.

Чикадѕе има учинок од 14-2 во ММА и е во серија од 9 последователни победи. Веќе има 7 победи во УФЦ и доаѓа по големата нокаут победа над Едсон Барбоза. Чикадѕе победи на 10 меча пред крајот, 9 со нокаут.

Гига нема нокаут пораз во ММА и верува дека сите бегаат од него. Моментално е многу блиску до титулата на ММА.

„Верувам дека во моментов сум најдобриот напаѓач во ММА. Погледнете што правев во спортот. Дојдов од карате круговите и станав повеќекратен национален шампион, европски шампион, двократен светски шампион. Потоа се преселив од овој спорт. Од овој спорт се префрлив на кик бокс.

Таму станав двократен светски шампион, двократен европски шампион. Зборувам за највисокото ниво на спорт. Се борев во Глори. Ги победува луѓето таму.

Сите бегаа од мене во Глори. Сега сум во УФЦ и, пак, сите бегаат од мене. Секој се оправдува себеси да ме игнорира и да бега од мене.

Дефинитивно е така. Кој е подобар напаѓач од мене во борба? Израел Адесања е многу добар напаѓач. Има уште неколку. Она што го направив досега покажува дека нема друг како мене“, рече Гига.