Генади Головкин не ја игнорираше ситуацијата во Казахстан

99

Светскиот шампион во средна категорија на ИБФ, Генади Головкин, не пропушти да ја коментира тешката ситуација во Казахстан.

Потсетуваме дека последните денови во Казахстан се одржуваа масовни протести. Тие избувнаа на 2 јануари во неколку градови, а потоа се проширија во речиси целата земја, што доведе до масовни немири и напади. Во голем број градови во Казахстан е прогласена вонредна состојба.

https://twitter.com/GGGBoxing/status/1480414987608862723?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1480414987608862723%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fboec.bg%2Fboxing%2Fgenadi-golovkin-ne-podmina-situaciyata-v-kazaxstan%2F

„Ден на жалост во Казахстан. Нема зборови со кои може да се опише горчината на она што се случува кај нас. Искрено сочувство до сите оние кои деновиве ги загубија своите најблиски. Пуштете го мирот да се врати во нашиот Казахстан“, напиша Головкин на својот Твитер профил.

Следниот меч Головкин ќе го има во март или април 2022 година, а противник ќе му биде суперсветскиот шампион на ВБА, Риота Мурата.