Френсис Нгану: Големите постигнувања не одат со зоната на комфорност

118

Предеизвикувачот за титулата на УФЦ во тешка категорија Френсис Нгану уште еднаш ги инспирираше навивачите со мудро размислување. 34-годишниот Камерунец зборуваше за големите достигнувања. На профилот на социјалните мрежи „Предаторот“ откри дека треба да излезете од вашата зона на комфорност за да постигнете нешто во животот. Нгану дефинитивно знае како е да излезете од вашата зона на удобност.

Пред неколку години го напушти Камерун и тргна на долг и мачен пат кон Европа во потрага по подобар живот. Нгану едвај преживеал на патот, но пристигнува во Франција, каде што спие на улиците. Останатото е историја, а денес Нгану е предизвикувач за титулата на најголемата ММА организација.

На крајот на следниот месец ќе се бори против Стипе Миочиќ во главната борба на УФЦ 260. Нгану е во серија од четири последователни победи со нокаут и верува дека овој пат ќе му се реваншира на Миочиќ.

„Големите достигнувања никогаш не доаѓаат во зоната на комфорност. Ајде да ја разбијам оваа зона на комфорност во новата недела“, напиша Френсис.