Финалето Бридис – Дортикос закажано за овој месец

119

Финалниот турнир во полутешка категорија на Светската боксерска супер серија помеѓу Маирис Бридис (26-1) и Јуниер Дортикос (24-1) ќе се одржи овој месец.

Ова беше соопштено од организаторите на турнирот, кој се одржува втора година.

Мечот меѓу Летонецот и Кубанецот ќе се одржи на 26 септември во Минхен без публика. Финалето во полутешка категорија беше одложено неколку пати, а првично беше закажано за декември 2019 година.

Несредени работи и уште еден куп проблеми го одложија за март 2020 година, кога пандемијата на коронавирусите го затвори светот и мечот повторно беше одложен.

Последен пат тие се бореа на 15 јуни 2019 година, кога ги добија своите полуфинални средби на турнирот на Светска боксерска супер серија.

Победникот ќе ја напушти Германија со „Трофејот Мухамед Али“ и појасот на Меѓународната боксерска федерација (ИБФ).