Фигередо и Перез успешно го минаа мерењето (ВИДЕО)

27

Дејвисон Фигередо и Алекс Перез успешно го минаа официјалното мерење пред нивниот судир, што е главен меч на УФЦ 255. Настанот е вечерва во Лас Вегас, Невада. Фигередо се покажа како потежок од неговиот противник – 56,69 кг, а Перез додаде 56,47 кг.

Мерењето го поминаа и Валентина Шевченко, шампион во мува категорија, а се покажа дека е со иста тежина со нејзината противничка – Џенифер Маја. Тие имаа по 56,47 кг.

Само Мајк Пери потфрли на мерењето. Тој тежеше 79,60 кг, а Тим Мајнс – 77,56 кг.

Официјалното мерење:
Дејвисон Фигередо (56,69 кг) – Алекс Перез (56,47 кг)
Валентина Шевченко (56,47 кг) – Џенифер Маја (56,47 кг)
Мајк Пери (79,60 кг) – Тим Мајнс (77,56 кг)
Кејтлин Чокагијан (57,03 кг) – Синтија Калвио (56,47 кг)
Маурицио Руа (93,21 кг) – Пол Крег (93,21 кг)

Брендан Ројвал (56,92 кг) – Брендан Морено (56,69 кг)
Хоакин Бакли (82,78 кг) – Џордан Рајт (83,91 кг)
Антонина Шевченко (56,69 кг) – Аријана Липски (57,15 кг)
Даниел Родригез (77,33 кг) – Николас Далби (77,11 кг)
Алан Џубан (77,33 кг) – Џаред Гуден (77,56 кг)
Кајл Дукас (84,14 кг) – Дастин Столцфус (83,68 кг)
Луис Коси (77,11 кг) – Саша Палатников (77,33 кг)