Федор Емилијаненко се спарви со Ковид-19 и се врати во салата

124

Легендарниот ММА борец Федор Емелијаненко се справи со Ковид-19 и се врати во салата. 44-годишниот Русин тренира со штитеникот Вадим Немков, кој е шампион во полутешка категорија на Белатор.

Пред неколку недели Федор отиде во болница и неколку дена помина таму поради коронавирусот. Последниот император има скор 39-6-1 во ММА, а последен пат се бореше на крајот на 2019 година во Јапонија. Потоа го нокаутира Квинтон Џексон во првата рунда и се врати на победите.

Емелијаненко забележа три победи со нокаут, како и 2 порази со нокаут под знамето на Белатор. Федор завршува 30 натпревари и во секој пораз паѓа со завршница. Тој ќе направи најмногу уште 2-3 борби во ММА и засекогаш ќе се повлече од спортот.

Федор останува легенда и немаше пораз 10 години, во кои забележа 27 последователни победи. На својот профил на социјалните мрежи, Емелијаненко објави фотографии од неговиот тренинг.