Фјури со последен ултиматум за борбата на годината

135

Тајсон Фјури (30-0-1) со ултиматум дека ќе се повлече од мечот со Ентони Џошуа (24-1) доколку до вторник, утревечер, нема конечно мислење од неговиот табор. „Кралот на Ромите“ ја даде оваа изјава во врска со коментарот на неговиот сонародник и шампион на ВБА, ВБО, ИБФ и ИБО дека веќе ја има првата, официјална понуда за домаќин на пресметката која се очекува со голем интерес. Според ЕЏ, договорот е пред финализирање и Фјури треба да се подготви за борба.

Сепак, се чини дека шампионот на ВБЦ не се согласува. „Ќе продолжам понатаму ако до вторник не слушнам дека зделката е факт и договорот е веќе конечен, со сите детали. Помина премногу време. Во јуни минатата година објавив видео во кое реков дека се согласувам со условите на мечот со Џошуа. Како што реков, двајцата се согласуваме за таа битка, но пред тоа требаше да се сретнам со Вајлдер“, прокоментира Фјури на подкастот „Зад ракавиците “.

По говорот на Британецот дојде друга информација за судирот. Се фокусираше на фактот дека може да се одржи во Саудиска Арабија, а тоа е местото што ја даде првата, официјална понуда за домаќинство. Предвидениот термин е 24 јули, но како што сме навикнати – сето ова е претпоследно се додека не се потпише конечниот договор. Нешто што, според Тајсон, сè поверојатно нема да се случи.