Фјури со многу „едноставен план“ и прогноза за мечот со Џошуа: Ќе ви покажам кој е вистински маж!

167

Преговорите околу мечот за обединување на сите елитни боксерски титули завршуваат и наскоро би можеле да го дознаеме точниот датум, како и предвидената локација за првиот од двете договорени средби меѓу Ентони Џошуа и Тајсон Фјури.

Саудиска Арабија се споменува како прв фаворит во трката за домаќин, но каде и да се одвиваше овој спектакуларен меч во тешка категорија, „Кралот на Ромите“ е уверен дека победата ќе биде негова.

„Овој меч ми беше важен пред околу една година, односно кога тој немаше пораз. Но, потоа го видовме нокаутиран, така што веќе не ми претставува големо задоволство. Пред да загуби од (Енди) Руиз, луѓе за кои мислеа Џошуа имаше одредена шанса против мене, но погледнете ги форумите во боксот и гласовите – па тоа е 90 проценти во моја корист“, рече Фјури во интервју за ЕСПН.

Актуелниот шампион на ВБЦ истакна дека обожава предизвици, особено кога луѓето мислат дека не е во можност да победи, а во истото интервју објасни и како ќе го запре актуелниот шампион на ИБФ, ВБА и ВБО.

„Ќе биде многу едноставно: ќе го удрам неколку пати во главата и тој ќе заврши на подот. Нема најголемо срце, ниту е најиздржлив, а покрај тоа, не е најтешко да се погоди Кога ќе го фатам, крајот ќе дојде многу брзо. Ќе ти покажам кој е вистински а кој лажен маж“, предвиде Фјури.