Фјури или Џошуа? Погледнете ги прогнозите на легендите на боксот

226

Додека целиот боксерски свет го чека суперпресметката меѓу Тајсон Фјури и Ентони Џошуа за сите титули во тешка категорија, некои од најголемите имиња во историјата на овој спорт ги дадоа своите прогнози и  очекувања за мечот.

Легендите како Мајк Тајсон, Џорџ Форман и Флојд Мејведер ја искористија можноста да го коментираат претстојниот меч за разни медиуми, оправдувајќи го своето мислење зошто се обложиле на ЕЏ или „Кралот на Ромите“.

Мајк Тајсон: Тајсон Фјури

„Ќе биде многу интересно, ударите на Џошуа се исклучително точни. Но, тие се предвидливи, како да телефонира. А тоа е рецепт за катастрофа кога ќе се борите со човек како Тајсон Фјури – ова момче е високо 206 см, доста е“!

Џорџ Форман: Тајсон Фјури

„Ова момче Тајсон Фјури… треба да даде се од себе за да го победите. Ќе бидам искрен – не гледам како Џошуа може да победи“.

Флојд Мејведер Јуниор: Се двоуми

„Тоа е многу интригирачки натпревар. Не можете да предвидите што ќе се случи на еден боксерски меч. Двајцата се одлични. Редовно разговараме со Ентони Џошуа, затоа се радувам на соработката со него“.

Рој Џонс Јуниор: Тајсон Фјури

„Го сакам до смрт. Јас сум бескрајно среќен и горд на она што успеа да го направи. Го гледам како № 1 и мислам дека ќе имаат добра борба со Џошуа.

Владимир Кличко: Ентони Џошуа

„Џошуа е врвен спортист, одличен боксер, освојувач на златен олимписки медал. Но, што е најважно – тој е одличен човек кој совршено го носи факелот на неговиот имиџ како светски шампион во тешка категорија. Горд сум што го нарекувам мој пријател, иако бевме ривали“.

Бернард Хопкинс: Ентони Џошуа

„Џошуа ќе победи со доцен нокаут. Ќе биде интересен, возбудлив меч во првите 5-6 рунди. Тогаш физиката, боксерската интелигенција и искуството на Џошуа ќе надвладеат над Фјури.

Тони Белју: Ентони Џошуа

„Топ 3 во тешка категорија во моментов, ако погледнете што сториле досега, Тајсон Фјури е непоколеблив по неговото враќање. Разбирам зошто луѓето го посочуваат како број 1. И јас би го ставил одозгора, но мислам дека АJ ќе го победи. Разликата ќе дојде од стилот на двајцата, а за Фјури, стилот на џошуа е крајно непријатен.

Дилиен Вајт: Се двоуми

„Мислам дека средбата е 50/50“.