Ентони Џошуа: Тајсон Фјури сака да е како мене!

238

Светскиот шампион на ВБА, ВБО, ИБФ и ИБО, Ентони Џошуа (24-1) разви многу интересна теорија. Според него, носителот на појасот на ВБЦ, Тајсон Фјури (30-0-1), го имитира, со кого треба да се сретнат налето во Саудиска Арабија, и се обидува да личи на него. Еј Џеј го оправда својот став тврдејќи дека „Кралот на Ромите“ во моментов тренира потешко од кога и да било во САД, во потрага по неговата најдобра форма за нивниот меч. Џошуа е убеден дека секое појавување на Фјури е дел од психолошката војна што ја води со него.

„Сето тоа е психолошки напад, научив многу за овие работи низ годините. Ќе зборува за тоа како пие пиво и не е возбуден од средбата, но во исто време сака да биде фит и да тренира потешко од кога било. Сака да има убаво тело и да биде добро подготвен. Но, што излегува – Еј-Џеј има убаво тело, изгледа добро, тренира и е боди-билдер, а Тајсон Фјури го сака токму тоа, да биде како мене. Она што го кажуваат за мене е она што тие сакаат да бидат. Се надева дека ќе има стомак, поради што тренира толку напорно во моментов и е во САД. Се обидува да ми влезе под кожа со секој изглед. Јас сум сè што тој сака да биде. Вистината е дека ако кажам дека пијам 12 пива, тоа ќе значи дека трчам 12 километри повеќе отколку што правев порано. Тие знаат дека тоа е сериозен предизвик, но се обидуваат да го направат тоа мало, за да бидат помирни “, рече Џошуа за подкастот „Дини разговори“.