Еди Херн: Усик треба да се соочи со Џо Џојс

161

Боксерскиот менаџер Еди Херн тврди дека Александар Усик треба да се соочи со Џо Џојс, за да не го „расипе“ многу посакуваниот меч меѓу Тајсон Фјури и Ентони Џошуа.

„Можеме да му кажеме на Усик да се бори за привремениот појас со Џо Џојс, а потоа за вистинската. Усик е човек од класа и боксер кој се грижи за спортот. Тој ќе види дека дури и во неговата позиција во спортот, би било добро ако се одржи Фјури-Еј Џеј“, изјави Еди Херн за Скај спорт.

„Александар Усик, дали сакате да ја прекинете борбата за неприкосновен шампион во тешка категорија? Гените нема да го сакаат, ако добро се снајде. Но, не можеме да не го почитуваме и да го натераме да чека. Мора да измислиме меч за него. Одговорот што го гледам е да се соочи со Џо Џојс“.

Усик (18-0) е задолжителен предизвикувач за ВБО титулата на Џошуа (24-1). Во последниот меч го победи Дерек Чисора (32-10) во епска пресметка во 12 рунди. ЕЏ го победи Кубрат Пулев (28-2) со нокаут во деветата рунда во последната средба.

Во моментов, Тајсон Фјури (30-0-1) нема закажан меч, а клаузулата за трета средба со Дионтеј Вајлдер (42-1-1) веќе не е на сила.