Дастин Пориер: Пред да се повлечам ќе се борам со Нејт Дијаз

127

Поранешниот привремен шампион во лесна категорија Дастин Пориер, сепак сака да се бори со Нејт Дијаз. Пред неколку години требаше да ги видиме во Медисон сквер гарден, но средбата не успеа. Нејт не беше задоволен од УФЦ и постојано велеше дека нема да се бори.

УФЦ беше принуден да му понуди нови ривали на Пориер, кој беше повреден и реши да се откаже. До денес, Дастин стана уште попознат откако на крајот на јануари во Абу Даби го нокаутира Конор Мек Грегор.

Дана Вајт подготвува трета битка за нив оваа година, а Пориер е категоричен дека ќе има борба против Нејт Дијаз. „Дијамантот“ е во серија од две последователни победи и загуби само од Хабиб Нурмагомедов во последните 9 борби.

„Мислам дека пред да се повлечам од ММА ќе влезам во полусредна категорија. Ќе се поминам во топ категоријата и ќе се борам против Нејт Дијаз. Дефинитивно ќе го сторам тоа. Мислам дека ова е интересна битка. Сакам да се борам затоа што порано нашата средба пропадна.

Требаше да се борам во Медисон сквер гарден, но борбата не успеа и добив впечаток дека е заради мене. Дијаз вели дека се пензионирав и тоа се случи. Имав проблем со колкот, но сепак ќе се борев.

Повреден одев да тренирам и да се борам, но УФЦ почна да ми нуди нови противници. Нејт играше игри со УФЦ и тие ми понудија нови противници. Потоа им реков дека ќе се подложам на лечење за колкот“, рече Пориер за Нејт Дијаз.