Дилиен Вајт е блиску до меч со Вајлдер

109

Дилиен Вајт може да се сретне со Дионтеј Вајлдер ако треба да чека долго време за меч за светската титула.

На 6 март, Британецот по втор пат ќе се бори против Александар Поветкин, а доколку победи, ќе стане официјален предизвикувач за појасот во тешка категорија на ВБЦ. Појасот сега е во сопственост на Тајсон Фјури, кој е близу до меч со Ентони Џошуа за обединување на сите титули, што може да го принуди „Крадецот на трупови“ да остане подолго време надвор од рингот. Ова е она што го промовираше промоторот Еди Херн, односно да ги насочи своите напори за средба со Вајлдер.

„Секако, фокусот е на Џошуа против Фјури, но Дилиен Вајт може да биде во позиција да ја нападне титулата. Мечот меѓу Вајлдер и Вајт е нешто за што зборуваме подолго време. Пред околу три години Дилиен го побара тоа, но Вајлдер падна од Фјури и сега е подготвен да се бори. Првата цел на Дилиен е да го победи Поветкин и повторно да стане предизвикувач, но не можам да не мислам дека ако победи, ќе биде одлично да се соочи со Вајлдер“, изјави Херн за „Скај Спорт“.