Дастин Пориер: Не сакам да му се одмаздам на Мек Грегор, ја сакам титулата

100

Поранешниот привремен шампион во лесна категорија Дастин Пориер не е загрижен за реваншот со Конор Мек Грегор, туку за титулата во категоријата. На крајот на месецот ќе видиме втора борба меѓу нив. Двајцата поранешни шампиони се упатуваат на УФЦ 257 во Абу Даби. Во 2014 година, двајцата беа млади со големи сништа и се бореа во перо категорија.

Тогаш Мек Грегор победи со нокаут за помалку од две минути и освои бонус. Но, сега протече многу вода за да ја гледавме оваа битка. И двајцата многу се подобрија, а влоговите се огромни. Победникот на мечот ќе може да се бори за титулата во лесна категорија. „Дијамантот“ е подготвен да ја забележи победата, но најважна останува титулата.

„Не станува збор да вратам за поразот. Ова не е борба за одмазда. Се разбира, овие работи се одлични. Излегувам таму и го победувам, сето тоа е дел од овој спорт. Овие се работи за кои ќе размислувам и ќе бидам задоволен, но тие не се движечката сила.

Јас сум воден од главната цел, а тоа е да станам светски шампион, да бидам најдобар. Во оваа битка има толку многу историја. Станав привремен шампион, сменив категории и сега повторно ќе се борам.

Има многу работи во оваа средба и знам што значи победа за мене, за моето наследство, за моето семејство и за финансиите. Знам што доаѓа со победа и подготвен сум да се носам со товарот во овој момент од мојата кариера“, рече Пориер.