Дарко Стошиќ дебитира против Михал Волдарек на КСВ 59

130

Поранешниот УФЦ борец Дарко Стошиќ ќе дебитира за полската ММА организација КСВ. Тој ќе се бори во тешка категорија против Михал Влодарек на КСВ 59, закажан за 20 март.

Стошиќ има учинок од 13-4 во ММА и беше ослободен од УФЦ откако влезе во серија од три последователни порази. Дарко е поранешен шампион на ФФЦ во тешка категорија. Тој успеа да забележи 1 победа и 4 порази во најголемата организација.

Стошиќ победи во 9 битки со завршница и само еднаш загуби со принуда. Неговата последна победа беше во јули 2018 година.

Влодарек, пак, има скор 8-2 во ММА и доаѓа по победата над Маровиќ. Тој го нокаутираше за 34 секунди на крајот на 2019 година. Михал победи на 5 од своите борби пред крајот и не загуби со нокаут во ММА.