Дарко Стошиќ ја започна кариерата во КСВ со нокаут, Лазиќ загуби (ВИДЕО)

310

Започна КСВ 59, што се одржува вечерва во Лоѓ, Полска, каде настапуваат неколку натпреварувачи од Балканот.

Саво Лазиќ беше првиот од борците што настапи. За жал, Себастијан Рајевски го победи Саво Лазиќ со едногласна одлука на судиите по три рунди одлична и интересна борба. Лазиќ и Рајевски ни дадоа одличен меч.

Саво заврши одлична работа, но за жал Рајевски беше подобар вечерва.

Дарко Стошиќ дебитираше во КСВ на најдобар можен начин! Тешката категорија на КСВ доби „нов ѕвер“ на списокот и сигурно ќе им создаде големи проблеми на сите. Дарко од првата рунда доминираше со Михал Влодарек и го направи она во што е најдобар! Секогаш кога ќе посакаше, Стошиќ го рушеше Влодарек и направи одличен граунд и паунд. Во втората рунда го нокаутираВлодарек со силни ГНП удари и нè потсети на Дарко од почетокот на неговата кариера. Брутален нокаут на Сотшиќ и тешки удари што завршија во лицето на полскиот борец.

Од Балканот се очекува да настапат и Антун Рачиќ и Никола Милановиќ, кок упадна на само еден час пред почетокот на настанот и ќе се борат против Мариуш Пуџијановски, откако Оусман Диа го откажа својот настап, како што неофицијално дознаваме од полските колеги заради проблеми со законот.

Никола Милановиќ е џудист кој се натпреварува во тешка категорија, а ова ќе биде негов прв меч во ММА.