Дана Вајт: Леон Едвардс е на чекор на меч за титулата

163

Британецот Леон Едвардс е на една победа до неговата голема цел – да се бори за титула на УФЦ во полусредна категорија.

Ова го потврди претседателката на УФЦ, Дана Вајт.

За само неколку дена, Англичанецот роден во Јамајка ќе се соочи со Белал Мухамед во главниот настан на УФЦ Вегас 21. Ова ќе биде враќање на Едвардс во октагонот по скоро 19-месечна пауза.

Последен пат се бореше летото 2019 година, кога ја забележа 8-та последователна победа. Неговиот последен пораз е од декември 2015 година, кога токму Усман го победи Едвардс со едногласна одлука.

„Ако победи на следниот меч, тој 100 отсто добива борба со Камару Усман“, рече Вајт.

Сепак, постои сериозна можност Леон да го чека својот ред, бидејќи најверојатно следен противник на шампионот е Хорхе Масвидал. Вајт додаде дека Усман инсистирал на реванш со „Најлошото копиле“ поради изговорите на Масвидал за поразот минатото лето.

Едвардс во моментов е на третото место во полусредна категорија.