37.8 C
Skopje
27/07/2021 | 19:16
Почетна Актуелно Дали е можно: Мајк Тајсон ќе се бори против Тајсон Фјури

Дали е можно: Мајк Тајсон ќе се бори против Тајсон Фјури

387

Британските медиуми пишуваат дека ќе има ревијална борба помеѓу 53-годишниот Мајк Тајсон и 31-годишниот Тајсон Фјури.

„Добив повик да се борам со Мајк Тајсон и не можев да верувам. Реков да, повеќе отколку што сакам“, рече Фјури, додавајќи:

„Мислам дека тој е многу сериозен во неколкуте борби“, рече Фјури.

Ромскиот крал верува дека Тајсон и другите борци треба да се очекуваат како егзибиционисти.

„Мислам дека тој и Холифилд се малку престари, но кој сум јас да разговараме за тоа за што е способен некој? Не сакам да уништувам нечиј сон.

Фјури ја освои Светската титула во тешка категорија ВБЦ во февруари, откако ја заврши борбата во 7. коло против Американецот Динтеј Вајлдер.

Патем, многумина шпекулираат дека Тајсон повторно ќе ги вкрсти ракавиците со Ивандер Холифилд. Иако се длабоко во шеестата деценија, тие секојдневно споделуваат снимки од нивните тренинзи на социјалните мрежи, а тимовите поврзани со нив признаа дека е можно да го проследиме нивниот трет судир.

Дека Тајсон се подготвува многу сериозно, може да се заклучи не само од импресивните удари, туку и од стручниот персонал со кој се опкружи за време на подготовките.