Чимаев му се фали на Кадиров дека ќе го растури Хабиб

190

Непоразената чеченска ѕвезда Хамзат Чимаев успеа брзо да му влезе под кожа на Рамзан Кадиров. Борз планираше да се повлече од ММА поради здравствени проблеми, но чеченскиот претседател го повика во Грозни да се опорави.

За среќа на фановите, Чимаев е веќе многу подобар и се подготвува да се врати во кафезот на УФЦ во август. Хамзат започна силно во УФЦ, за 10 дена победи во 2 борби во 2 различни категории, поставувајќи рекорд.

Во неговата последна борба го нокаутира Мершарт со еден удар за 17 секунди. Така, 27-годишниот борец победи во 3 битки за 66 дена и го зголеми скорот на 9-0 во ММА. Чимаев победи во 6 од неговите борби со нокаут и 3 со завршница.

Тој покажа дека е добар на партер, но и во стој. Хамзат тренира во Ахмат борбениот клуб под будното око на Кадиров.

Рамзан објави видео во живо на социјалните мрежи зборувајќи дека Хабиб ја растурил конкуренцијата во УФЦ.

Ова очигледно го направи љубоморен Чимаев и го напиша следново под видеото на Кадиров:

„Ќе го растурам, ако го сака Хабиб“.