Будимпешта го презеде Светското првенство во џудо во 2021 година

174

Откако светското џудо се врати на татамито по скоро 8-месечна пауза, Будимпешта ќе биде домаќин на уште еден голем форум следната година.

Главниот град на Унгарија е домаќин на Светското првенство во 2021 година, кое ќе послужи како квалификациски натпревар за Олимписките игри во Токио.

Натпреварите треба да почнат на 3 јуни, додека Игрите во Јапонија ќе почнат на 23 јули. Првично, првенството беше доделено на Ташкент, Узбекистан, следната година, додека Будимпешта требаше да биде домаќин на шампионатот во 2022 година.

Претседателот на Унгарската џудо федерација минатата недела на последниот ден од Грен слемот изјави дека Меѓународната џудо федерација се предомислила откако спортот се врати без проблеми.

Будимпешта последен пат беше домаќин на Светското првенство во 2017 година.