Бридис го победи Дортикос за „Трофејот Мухамед Али“ и светската титула (ВИДЕО)

152

Маирис Бридис (27-1, 19 КО) победи во долгоочекуваното финале во Светската боксерска супер серија со поделена одлука против Јуниер Дортикос (24-2, 22 КО) и го освои шампионскиот појас на Меѓународната боксерска федерација во тешка категорија.

Судиите на рингот повторно им покажаа на навивачите како можат да гледаат сосема поинакви борби меѓу јажињата, бидејќи двајца му доделија убедлива победа на Летонецот со 117-111, а нивниот колега го сметаше мечот за нерешен 114-114.

https://twitter.com/SkySportsBoxing/status/1309978770191900672?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1309978770191900672%7Ctwgr%5Eshare_3&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.sportal.bg%2Fnews.php%3Fnews%3D864693

И за двајцата боксери, тоа беше кам-бек по јуни 2019 година кога во полуфиналето Дортикос спектакуларно во 10 рунда го нокаутира Ендру Табити и всушност ја освои слободната титула, која сега ја загуби од Бридис. Летонецот го испрати Кшиштоф Гловацки на подот во третата рунда пред 15 месеци, за да заработи место во финалето, бидејќи мораше да се појави на сослушување од дисциплинска комисија за употреба на недозволен удар со лакотот на противникот.

На крајот, и покрај оваа полемика, Бридис може да се пофали со посакуваниот појас во полутешка категорија, што му избега во првата сезона на Светската боксерска супер серија – тогаш беше запрен во полуфиналето со едногласна одлука од владетелот Александар Усик.

Победата на Летонецот е заслужена со оглед на развојот на битката со Дортикос, кого го контролираше со своите контранапади и истовремено вешто ја избегнуваше ударната десна рака на противникот. Покрај светската титула, тој го доби и брендираниот трофеј од Светската боксерска супер серија – „Трофејот Мухамед Али“.