Бразилската ММА легенда доаѓа на Мегдан во Шабац

112

Бразилската легенда Антонио Силва ќе пристигне на настанот на промоцијата Мегдан ФЦ, кој наскоро ќе се одржи во Шабац. Сè уште не е познат датумот кога ќе се одржи настанот, но најавен е како „Предјубилеен Мегдан под отворено небо“. Поранешниот предизвикувач на УФЦ наскоро треба да го открие името на неговиот противник.

Се сеќаваме на Антонио Силва по три одлични победи. На Страјкфорс во 2010 година го победи Андреј Арловски, една година подоцна го победи Федор Емелијаненко и овој триумф особено го прослави, а победата против Алистер Оверем кога го нокаутира во 2013 година и на тој начин стигна до борбата против Каин Веласкез, која ја загуби.

Последниот ММА настап Бигфут го имаше на 2 јуни 2017 година, кога во Сант Петербург загуби со нокаут против Витали Минаков.

Во текот на кариерата 41-годишниот Бразилец има 19 победи и 12 порази.