Блахович ја одбрани титулата против Адесања, Нунеш убедлива, триумф на Ракиќ

298

Полјакот Јан Блахович (28-8) го победи Израел Адесања (20-1) на УФЦ 259 со едногласна одлука и ја одбрани титулата во полутешка категорија. За Јан тоа беше прва одбрана на титулата, а за Израел, кој е шампион во средна категорија, прв пораз во кариерата.

Борците претпазливо влегоа во мечот, а борбата се водеше среде октагонот. Тактички направија совршена прва рунда без многу акција. Адесања се држеше на дистанца со подолгите раце, а Блахович не брзаше премногу. Полјакот беше малку поактивен, имаше повеќе удари (16-10).

На почетокот на втората рунда, Јан почна малку поагресивно и неколку пати го погоди Израел, кој се обиде да возврати со лоу кикови. Блахович беше подобар борец за нијанса и во оваа рунда.

Првата вистинска акција беше видена на почетокот на третата рунда кога двајцата упатија неколку силни удари, а Полјакот се обиде да ја однесе борбата на партер. Адесања не му го дозволи тоа, а потоа силно го удри Блахович со удар кој добро го потресе, но избега. А, продолжението понуди интересна и привлечна борба со неколку атрактивни потези.

Четвртата рунда Блахович ја отвори со одличен лев директ. На крајот од втората рунда, Полјакот успеа да го сруши Израел и ја контролираше борбата до звукот на сирената. Адесања успешно го избегнуваше секој обид на Јан да го заврши мечот порано.

Во средината на последната рунда, Блахович повторно го сруши противникот и заврши одлична работа во партер. На самиот крај упати неколку одлични удари, но немаше повеќе време да го заврши мечот предвреме.

Аманда Нунеш (21-4) убедливо ја одбрани титулата во перолесна категорија против Австралијката Меган Андерсон (11-4). Бразилката веднаш ја презеде иницијативата и за нешто повеќе од две минути со давење со триаголник ја принуди противничката да се предаде.

Тоа беше нејзина прва одбрана на титулата во перолесна категорија. А веќе пет пати ја бранеше титулата во бантам.

Алџмеин Стерлинг (20-3) е новиот шампион во бантам категорија по невидениот потег во борбите за титулата. Имено, актуелниот шампион Пјотр Јан (16-2) беше дисквалификуван откако на крајот од четвртата рунда го удри противникот со колено во главата.

Стерлинг беше со едното колено на подот и Јан го удри со недозволен удар. Алџамеин падна, а судијата го прекина дуелот.

По долга пауза, Јамајканецот не можеше да го продолжи мечот, му беше даден шампионскиот појас, но беше одбиен во рингот.

Јан беше подобар борец до прекинот и беше на добар пат да ја одбрани титулата

Александар Ракиќ (14-2) стигна до шестата победа во УФЦ и втора по ред. Српскиот борец со австриски пасош со едногласна одлука на судиите се надмина против поранешниот предизвикувач Тијаго Сантос (21-9).

– Планот беше да се задржи мојата дистанца, знаеме дека Сантос е удирач. Сака да се спротивстави, кога луѓето се близу до него и одат со диви удари, тој е многу опасен. Сакав да му ги уништам нозете. Не сум задоволен, знам дека имаше големи проблеми со коленото, но ова е работа“, рече Александар Ракиќ и додаде:

„Имав исти проблеми и операции, знам дека е тешко. Не е фер, но ја сакам мојата шанса за титулата. Ова е мојот четврти поранешен предизвикувач по ред и ги победив сите“.

Борбата се траеше три рунди во кои и двајцата борци ја претставија силата на своите удари, но со мало дејство за да го задоволат вкусот на љубителите на слободните борби.

Борците претпазливо влегоа во мечот, а така помина целиот дуел, двајцата не претрпеа никаква штета. Тоа беше 14-та победа на Ракиќ во кариерата, а 37-годишниот Сантос загуби трет пат по ред, а можно е УФЦ да му се заблагодари по овој настан.

Ислам Махачев (19-1) го принуди Дру Добер (23-10, 1 НЦ) да се предаде по една минута и 37 секунди во третата рунда со редок задушувачки зафат (давење со рачен триаголник). Дагестанецот доминираше во текот на борбата, а тој ја искористи својата можност во последната рунда и по 1:37 минути стигна до триумф.

Тоа беше 19-та победа на Макачев и по победата побара ривал од врвот во лесна категорија.

Урош Медиќ настапи во воведната програма. Во своето деби, српскиот ММА борец го победи Американецот Алон Круз со нокаут во првата рунда.

Резултати, главна програма на УФЦ 259:
Јан Блахович (в) – Израел Адесанња – едногласна одлука (49-46, 49-45, 49-45)
Аманда Нунеш (в) – Меган Андерсон – ЗАВР (триаголник на рака), 1 Р (2:03)
Алџмеин Стерлинг – Пјотр Јан (в) – ДК (недоволен удар со колено на соборен противник), Р4 (4:29)
Ислам Махачев – Дру Добер – ЗАВР (давење со рачен триаголник), Р3 (1:37)
Александар Ракиќ – Тијаго Сантос – едногласна одлука (29–28, 29–28, 30–27)

Воведна програма:
Доминик Круз – Кејси Кени – поделена одлука (28-29, 29-28, 30-27)
Кајлер Филипс – Синг Јадонг – едногласна одлука (29–28, 29–28, 29–28)
Аскар Аскаров – Џозеф Бенавидез – едногласна одлука (30-27, 30-27, 30-26)
Каи Кара-Франс – Рожерио Бонторин ТКО (удари), Р1 (4:55)
Тим Елиот – Џордан Еспиноза – едногласна одлука (30-27, 30-27, 30-25)
Кенеди Нечукуву – Карлос Улберг – КО (удари), Р2 (3:19)
Шон Брејди – Џејк Ма0споделяния