Бившата на Тајсон пак ќе го суди

223

Робин Гивенс, поранешната сопруга на Мајк Тајсон, ќе го тужи Мајк за нарушување на угледот.

Таа ангажираше адвокати затоа што не е задоволна од начинот на кој е прикажана во биографскиот филм за „Железниот Мајк“, во кој главната улога ја игра Џејми Фокс. Со официјално писмо, нејзиниот тим го повика „Тајсон да престане да го поткопува угледот на госпоѓицата Гивенс во иднина и да се воздржи од прикажување на неа во лошо и лажно светло. Исто така, „Диносаурусот“ беше повикан да го остави неуспешниот брак во минатото, каде што му е местото.

Тајсон и Гивенс, неговата прва сопруга, се венчаа во екот на славата во 1988 година, откако боксерот стана најмладиот светски шампион во историјата на тешка категорија. Една година подоцна, двојката се разведе. Според Диносаурусот, тој ја фатил својата сопруга во кревет со младиот Бред Пит. На Гивенс и беа доделени 10 милиони долари во разводот, но таа тврди дека не го добила и поднела тужба од 125 милиони долари.

Поранешната сопруга на легендата изнесе слични обвинувања – за нарушување на угледот против Тајсон и кога се појави неговата автобиографија.