Берланга ја потврди операцијата – ќе паузира до март

45

Нокаут машината Едгар Берланга ќе биде надвор од рингот долго време. По неговата последна победа минатиот викенд над Марсело Коцерес тој се здоби со тешка повреда.

По опсежните медицински прегледи, стана јасно дека дел од неговиот бицепс треба да биде опериран заради кинење.

Три месеци нема да биде активен поради обновување на мускулите.

Непоразениот талент во суперсредна категорија треба да се врати најрано во март. Тогаш боксерот промовиран од Топ ранг ќе се врати на борбената практика по повредата.

Порториканецот ја доби повредата во 3.рунда со Коцерес, но стисна заби и го заврши мечот. Сите тројца судии го видоа мечот 96-93 во негова корист.

Неговиот противник дефинитивно има голема корист од повредата на Берланга и ослабената одбрана.