Бенџамин Адегбуи: Ќе го натерам Бадр Хари да се откаже (ВИДЕО)

216

Поранешниот предизвикувач во тешка категорија на Глори, Бенџамин Адегбуи верува дека може да го победи Бадр Хари. Тие ќе се борат во главната борба на Глори 76 на 19 декември во Ротердам.

35-годишниот Романец не се борел една година и во последната битка го победи Маршал со одлука на судиите.

Бени со рекордни 34-6 во рингот и победи во 6 од последните 7 борби. На крајот на 2018 година Бени имаше шанса да го освои Глори турнирот во тешка категорија, но загуби со нокаут од Џамал Бен Садик. Во последните 4 години Адегбуи победи во 12 од последните 14 борби.

„Бадр Хари е сè уште опасен. Тој е брз, но ако треба да бидам искрен, тогаш ќе кажам дека сакам да го нокаутирам. Најважно е да го победам, а почетокот на победата не е важен. Ќе победам со нокаут или ќе го натерам да се предаде, и тој е експерт за ова.

Мислам дека ова е најважната битка во мојата кариера. Причината поради која се борам против кикбоксер е да се спротивставам на големите имиња. Сакам титули и да бидам познат како еден од најдобрите во светот“, изјави Адегбуи за Глори.