Аскрен му се враќа на борењето

135

Поранешниот борец на УФЦ Бен Аскрен е подготвен да и се врати на својата прва голема љубов во спортот – борењето.

Американецот ја заврши кариерата откако загуби од Демиен Маја во 2019 година со 19 победи и 2 порази во кафезот. Пред тоа, сепак, има еден куп титули и медали во борење во слободен стил. Откако се откажа од ММА, Аскрен направи операција на колкот и сега се опоравува, а токму таа треба да го врати на душекот.

„Никогаш не вели никогаш. Не мислам дека е многу веројатно, но ќе се борам следната година. Нема да биде како во ВВЕ, туку вистинска борба. Ми треба причина да тренирам и да бидам во форма. Сакам да јадам сладолед и секакви работи. Една година не сум бил на вагата. Тоа беше последен пат пред мечот со Маја. Ако немам добра причина да се мерам, нема да го направам тоа, знам дека не е добро за моето здравје. Сега можам да возам велосипед, бутот ми го дозволува тоа, но за неколку месеци ќе можам да се вратам на душекот. Ќе почнам со лесни тренинзи. Дефинитивно ќе се обидам да направам неколку натпревари следната година за да имам причина да тренирам, јас сум на академијата за борење 5 дена во неделата, така што – нема да има големи промени“, рече Аскрен.