Артур Бетербиев ја одбрани титулата довршувајќи го Дајнес во 10.рунда (ВИДЕО)

108

Артур Бетербиев (16-0, 16 КО) остана светски шампион во полутешка категорија на ВБЦ и ИБФ и по мечот против Адам Дајнес. Всушност, сè што се случи на овој меч во Москва одговараше на најавите и прогнозите пред натпреварот. Германецот е агресивен боксер кој ја бараше својата шанса, тој храбро влезе во размените и веруваше дека може да изненади, но Бетербиев е едноставно премногу добар за да го дозволи тоа.

Бетербиев покажа каква ноќ го чека Дајнес во првите три минути, кога го испрати на подот и имаше броење. Реалното очекување би било Бетербиев да продолжи на ист начин и да ја заврши борбата брзо, но Дајнс всушност се разбуди од тој првичен шок и почна подобро да боксира.

Германскиот боксер имаше свои многу добри моменти во кои комбинираше добри комбинации и удари, а може да се каже дека дури и помина една или две рунди на поени. Ги искористи моментите кога се виде предолгата пауза кај рускиот полутешкаш, но тоа не му беше доволно освен уште неколку поени. А до бодувањето всушност  и не стигна.

Ударите на Бетерби во текот на целиот меч беа силни и прецизни, а сето тоа кулминираше во десетата рунда. По уште неколку директи, од аголот на германскиот боксер забележа дека Дајнес трпи непотребна штета и нивната крпа заврши во рингот, завршувајќи го мечот.

Бетербиев ја заврши работата како што најави и сега може да чека на следниот предизвик. Дали тоа ќе биде нова одбрана, меч за испразнета титула на ВБО или она најдоброто, борба против Дмитри Бивол за обединување на сите титули, треба да откриеме во текот на пролетта. Ако се избере последната опција, прво ќе мора да се чека Бивол, кој има средба за одбрана на ВБА титулата на 1 мај. Доколку успее во тоа, се отвора опцијата за најдобар можен меч во третата најтешка боксерска професионална дивизија.