Ардијан Аземи стартуваше со победа на Европското првенство и е на чекор до медал (ВИДЕО)

195

Македонскиот репрезеднтативец Ардијан Аземи стартуваше со победа на Европското првенство за јуниори (17 и 18 години) во Будва, Црна Гора, совладувајќи го со едногласна одлука полскиот боксер Јакуб Сарзевски.

Аземи во четвртфиналето ќе се сретне со хрватскиот боксер Дује Гацина.

ЕП во бокс:

75 кг Ајхан Озмен – Сантијаго Селимај (Албанија) 15 ноември

Победникот во четвртфиналето ќе се бори со Светослав Воскресенски од Молдавија на 18 ноември.

64 кг Илхан Озмен – Каталин Винсентиу (Романија)/Вхаг Галустјан (Ерменија) 1/8 финале 16 номеври

91 кг Ардијан Аземи – Јакуб Сарзевски (Полска) 5-0

Победникот во четвртфиналето ќе се бори со Дује Гацина од Хрватска на 17 ноември.

Боксерите ги предводат тренерите Насер Харуни и Васко Цубалевски.

На ЕП настапуваат 175 боксери (113 мажи и 62 жени) од 22 држави.