Ардијан Аземи ќе има тешка задача во осминафиналето на Светското првенство

172

Ардијан Аземи (-91 кг) еднистевниот наш претстваник на Светското боксерско првенство за млади ви Киелце, Полска, во првото коло е слободен, а во осминафиналето ќе се сретне со победникот од средбата меѓу Хорхе Фелимон (Куба) и Хенрик Цтрикјан (Ерменија).

Аземи ќе боксира на 17 април, ако помине во чевтрфиналето го чека Микита Горбатенко од Украина или репрезентативци на Белорусија и Литванија (Витали Астанин и Гелмиус Адомкевичиус), во зависност од која ќе му биде противник на Украинецот.

Ова е исклучително тежок жреб и речиси сите подобри тешкаши се во оваа група.