19 медали за македонските БЏЏ натпреварувачи на „БЏЏ Монтана опен, Рутс втори во детска конкуренција

На Меѓународниот турнир „БЏЏ Монтана опен“ во Монтана – Бугарија, макеоднските клубови за бразилско џиу џицу освоија 19 медали – 4 златни, 7 сребрени и 8 бронзени во сите возрасни категории.

На турнирот на кој настапија 220 натпреварувачи од Бугарија, Србија и Македонија, наши претставници беа: Рутс Македонија, Карлос Маја, Дан кју.

Во вкупниот пласман за деца екипата на Рутс Македонија е втора.

Ова се пласманите на нашите натпреварувачи:

Деца – 8-9 години 1. Георги Блажевски – Рутс и 3. Марко Панчевски – Рутс

Деца – 10-11 години -38 кг 2. Зоран Колевски – Дан кју

+42 кг 3. Дамјан Петровски – Рутс

Деца 12-13 години

-35 кг 2. Арон Зекир – Рутс

-45 кг 1. Даниела Алексова – Рутс и 3. Никола Цветановски – Рутс

Деца – 14-15 години -66 кг 1. Марко Петровски – Рутс

+73 кг 1. Бојан Манчевски – Рутс

Деца 14-15 – девојки 2. Катерина Ацевска – Дан Кју Скопје

Јуниори -70 кг 2. Кристијан Спировски – Карлос Маја

Жени -60 кг 3. Андријана Цветковска – Рутс

+60 кг 3. Ева Илиевска – Рутс

Бели појаси -82 килограми 2. Александар Поповиќ – Рутс

Сини појаси -64 кг 2. Михаил Поповиќ – Рутс

-70 кг 2. Теодор Стојковски – Рутс

-82 килограми 3. Никола Петрушевски – Рутс

-88 килограми 3. Горазд Ордјановски – Карлос Маја

Мастерс -82 килограми 3. Маријан Живков – Карлос Маја

Резултати
Деца – 8-9 години

  1. Георги Блажевски – Рутс
  2. Георги Керемедчиев – Зенит
  3. Мартин Иванов – Зенит
  4. Марко Панчевски – Рутс

Деца – 10-11 години
-38 кг

  1. Борислав Петров – Зенит
  2. Зоран Колевски – Дан кју
  3. Виктор Пенчев – Зенит
  4. Трифон Рајков – Твист Џ

+42 кг

  1. Лачезар Георгиев – Зенит
  2. Стојан Стичков – Зенит
  3. Дамјан Петровски – Рутс

Деца 12-13 години
-35 кг

  1. Самуел Христов – Твистед ЏЏ
  2. Арон Зекир – Рутс

-45 кг

  1. Даниела Алексова – Рутс
  2. Николај Васев – Зенит
  3. Виктор Наков – Твистед ЏЏ
  4. Никола Цветановски – Рутс

Деца – 14-15 години
-66 кг

  1. Марко Петровски – Рутс
  2. Марко Глишиќ – Грејси Бара
  3. Искрен Цветков – Зенит

+73 кг

  1. Бојан Манчевски – Рутс
  2. Георги Георгиев – Себу
  3. Горан Горанов – Зенит
  4. Гален Георгиев

Деца 14-15 – девојки

  1. Наташа Куравица – Грејси Бара
  2. Катерина Ацевска – Дан Кју Скопје
  3. Љуби Бергауер – Грејси Бара

Јуниори
-70 кг

  1. Георги Стефанов – Зенит
  2. Кристијан Спировски – Карлос Маја
  3. Асен Манолов – Левски
  4. Питер Дајчиќ – Грејси Бара

Жени
-60 кг

  1. Менка Стојановска – Зенит
  2. Мила Савова – Бруно Бастос
  3. Андријана Цветковска – Рутс
  4. Биляна Николаева – Гринго

+60 кг

  1. Виолета Ангелова – Гринго
  2. Радостина Николова – Твист
  3. Наташа Клинчарова – Зенит
  4. Ева Илиевска – Рутс

Бели појаси
-82 кг

  1. Цветомир Петков – Зенит
  2. Александар Поповиќ – Рутс
  3. Александар Минев – Бруно Бастос
  4. Марк Георгиев – Твистед ЏЏ

Сини појаси
-64 кг

  1. Шукри Рашид – Твистед ЏЏ
  2. Михаил Поповиќ – Рутс
  3. Иван Лилов – Твистед ЏЏ

-70 кг

  1. Пламен Богданов – СЦ Вароша
  2. Теодор Стојковски – Рутс
  3. Денислав Станиславов – Зенит

-82 килограми

  1. Пламен Тодоров – Гринго
  2. Релиа Желјаковиќ- Грејси Бара
  3. Никола Петрушевски – Рутс
  4. Златко Илиќ – Грејси Бара

-88 килограми

  1. Димитар Оржанов – Левски
  2. Венцислав Сотиров – Зенит
  3. Горазд Ордјановски – Карлос Маја
  4. Емил Тепавичаров – Опен мат

Мастерс
-82 кг
1.Бојан Станоичевиќ – Грејси Бара
2.Диан Пенчев – Твистед
3.Маријан Живков – Карлос Маја
3.Радостин Сарандев

Ipon.mk

print

Можеби ќе ви се допадне...