10-ка за Макпетрол зачинета со по пет злата и сребра на турнирот „13 Ноември“

Каратистите на Макпетрол освоија по пет златни и сребрени медали во конкуренција на 380 млади каратисти. 

„Овој турнир е со многу голема традиција и тој порано се одржуваше во сениорска конкуренција. Последниве години ова е турнир за помладите возрасни категории на спортисти. Ние на овој турнир учествувавме  со 12 млади спортисти и успеавме да освоиме вкупно 10 медали од кои 5 златни и пет сребрени. Натпреварот воедно ни послужи и како последна контрола пред Државното првенство за кадети, јуниори и постари јуниори (У-21), кое треба да се одржи следниот викенд. Сега имаме уште една недела на располагање за да ги поправиме недостатоците во тактичкиот дел и да се обидеме да бидеме успешни на Државното првенство“, истакана тренерот на Макпетрол, Бошко Заборски

Медалите ги освоија:


Ipon.mk

print

Можеби ќе ви се допадне...