Џозеф Паркер: Џошуа-Пулев е добар двобој, но ќе преовлада Еј Џи

233

Поранешниот светски шампион во тешка категорија Џозеф Паркер го кажа своето мислење за натпреварите на ВБА (Супер), ВБО, ИБО и ИБО, шампионот Ентони Џошуа против Кубрат Пулев и светскиот првак на ВБЦ, Тајсон Фјури.

Џошуа – Пулев е добар неч. Мислам дека Џошуа ќе преовлада. Тој секогаш се усовршува како шампион. Но, во мечот со Фјури, очекувам Тајсон да доминира. Мислам дека ја доби првата борба против Дионтеј Вајлдер и го уништи во втората. Претпоставувам дека третата борба ќе заврши на ист начин“, рече Паркер во разговорот во живо со британскиот промотор Еди Херн.

Паркер ги коментираше и двата други интересни дуели што треба да следат – Дилиен Вајт – Александар Поветкин и Александар Усик – Дерек Чисора.

„Очекувам Дилиен да го победи Поветкин“, рече Паркер. „Ми се чини дека Поветкин имаше свој момент, но мислам дека е сè уште многу силен.

Мислам дека првиот меч за Усик беше добра борба во тешка категорија. Тој е многу разноврсен и многу технички боксер. Мислам дека ќе го победи Чисора“, истакна Паркер.