Џошуа: Усик е најдобриот можен противник по Фјури

240

Ентони Џошуа, кој е шампион на ВБА (Супер), ВБО, ИБФ и ИБО во тешка категорија, смета дека следниот противник во рингот – Александар Усик е еден од најтешките за победување и добри боксери.

„За мене, Усик е најдобриот можен противник по Фјури. Нека Фјури не ми биде ривал, но мислам дека сепак ќе му дадам на боксерскиот свет одлична боксерска ноќ на 25 септември“, откри Џошуа за медиумите неколку дена пред мечот.

Усик и Џошуа ќе се сретнат на 25 септември, во судир на двајца олимписки шампиони. Средбата ќе се одржи на стадионот на Тотенхем.

Александар Усик има биланс од 18 победи (13 со нокаут) и нема пораз во професионалниот ринг. Олимпискиот шампион од Лондон 2012 последен пат влезе во рингот во октомври. На боксерската гала на „Вембли арена“ Усик го победи Дерек Чисора со едногласна одлука.

Ентони oshошуа има скор од 24 победи (21 со нокаут) и 1 пораз (од Енди Руиз Јуниор). Светскиот шампион на четири боксерски организации (ВБА Супер, ВБО, ИБФ и ИБО) последен пат влезе во рингот на крајот на декември 2020 година кога го нокаутира Кубрат Пулев. Сите појаси беа залог, а се одржа на Вембли арена.