Џошуа: Ми треба меч со Фјури за да видам колку сум добар

93

Британскиот боксер Ентони Џошуа изјави дека му треба натпревар против Тајсон Фјури, и дека тој натпревар ќе биде голем предизвик за него.

„Дали ми треба меч со Фјури во кариерата? Ми треба. Ми треба бокс, и на сите нас. Ајде да видиме колку сум добар“, рече Џошуа за подкаст за радио Би -Би -Си.

Годинешниот натпревар меѓу нив беше блиску до реализација, но тоа не се случи поради одлуката на американскиот суд Фјури да го боксува третиот натпревар против Дионтеј Вајлдер за титулата на ВБЦ (9 октомври).

Првиот натпревар помеѓу Фјури и Вајлдер заврши нерешено, а во февруари минатата година Фјури ја освои титулата ВБЦ. Во меѓувреме, Џошуа ќе ги брани титулите ВБА, ВБО и ИБФ против Украинецот Александар Усик на 25 септември на стадионот Тотенхем.

Џошуа додаде дека само натпреварите против добри борци можат да го извлечат најдоброто од боксерите.

„Тешко е да се подобриш во боксот. Борбата против Фјури ќе биде голем предизвик“, истакна тој.

Единствениот пораз во кариерата, 31-годишниот боксер го претрпе од Мексиканецот Енди Руиз во јуни 2019 година, кого го доби во вториот натпревар подоцна истата година.