Џошуа издржал да гледа само 4 рунди од борбата со Усик

202

Ентони Џошуа не можеше да поднесе прикажување на репризата на неговата борба со Александар Усик. Ова го откри неговиот пријател Дерек Чисора, кој исто така е меѓу елитата во тешка категорија.

Еј Џеј следеше само четири рунди од мечот во кој ја загуби светската титула во тешка категорија.

Сепак, дефинитивно ќе мора повторно да го одржи, бидејќи ќе се борат во реванш меч. Се очекува тој да биде на стадионот Вембли или Тотенхем во април.

Го прашав дали ја гледал битката. Ми кажа дека гледал само четири рунди, бидејќи не му се допаѓа како боксира“, изјави Чисора за Токспорт.

Го прашав што мисли дека ќе направи, а тој ми рече: „„Ќе видиш“. Мислам дека ќе го добие реваншот“.

Дерек дури мисли дека Џошуа може да го победи Тајсон Фјури.

„Тајсон Фјури е огромен. Веројатно, кога седи на стол, може да го допре подот со рацете. Не е со многу моќен удар, но има боксерска интелигенција. Се карате со него и тој постојано се повлекува, но вие и понатаму сте на дофат. Направете чекор напред и тој ве удира. Сепак, Еј Џеј може да го добие овој хипотетички меч бидејќи има многу силен удар. Треба да се потпре на својот стар стил и само да го фрли“, изјави Дерек Чисора.

На крајот додаде дека Ентони треба да престане со боксот и повторно да се заложи на стилот на нокаут.