Џошуа го нокаутира Пулев и на спектакуларен начин ги одбрани светските титули (ВИДЕО)

1091

Ентони Џошуа во деветата рунда го нокаутира предизвикувачот Ентони Џошуа и ги одбрани титулите светски првак на ИБФ, ИБО, ВБА и се доближи до мечот на кариерата за апсолутен светски шампион со Тајсон Фјури.

Само 1000 гледачи имаа можност да уживаат во спектаклот во Вембли салата.

Џошуа маестрално ја водеше цело време борбата и чекаше погоден момент да го погоди противникот и да ја заврши борбата.

https://twitter.com/DAZNBoxing/status/1337897369459953665?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1337897369459953665%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fderbi.mk%2Fdzhoshua-go-nokautirashe-pulev-i-ostanuva-svetski-shampion-vo-teshka-kategorija-video%2F

1 рунда

Мирен почеток на средбата, си ги испитуваа силите. Кубрат бара да го намести левиот директ, Џошуа држи дистанца. Британецот упати неколку добри удари од левата страна во главата на Пулев, но Кубрат не е сериозно загрижен.

2 рунда

Џошуа продолжува да се движи околу периферијата на рингот, брза размена на удари во телото. Прв сериозен напад на шампионот, кој зададе неколку крошеа во главата на Пулев. Британецот заврши подобро во вториот дел, досега Кубрат не успеа да го протне левиот директ, што го доведе до позицијата задолжителен предизвикувач.

3 рунда

Неколку удари во првата минута од рундата, Џошуа продолжува да го контролира растојанието со лев директ. Џошуа го пронајде Пулев со неколку совршени крошеа кои сериозно го потресоа бугарскиот боксер. Втор нокдаун на сметката на Џошуа во рок од една минута.

4 рунда

Шампионот доби сила, постави неколку силни леви директи и десен во главата на Кубрат. Пулев крвари од задниот дел на главата. Џошуа ги тргна нозете од гасот во последен момент, неколку клинчови кои без прекин завршуваа со недозволен удар во тилот на противникот.

5 рунда

Бугаринот не се предава и го тера Џошуа да се бори од задната нога. Сепак, се чини дека ова не претставува проблем за шампионот, кој продолжува одлично да го користи левиот директ. Пулев прими силна десница во вилицата, но успеа да остане на нозе.

6 рунда

Добрата одбрана и предноста во водството се доволни за Џошуа целосно да ја неутрализира десната рака на Пулев. Размената на леви директи и клинчовите зачестија.

7 рунда

Двајцата протагонисти ја скратуваат дистанцата и влегуваат во размена, повторно добиваат предупредувања од судијата за недозволени удари во задниот дел од главата. Англичанецот продолжува да се потпира на левиот директ и на неговите одлични контранапади. Џошуа зададе три последователни кратки десни аперкати во главата на Кубрат, кој одговори со еден аперкат. Предизвикувачот задава редок десен директ за крај на рундата.

8 рунда

Деон Дуарте повторно беше принуден да дава забелешки за задоцнети и недозволени удари. Британецот се придржува до неговиот план за напад повеќе селективно и да не троши залудно енергија.

9 рунда
Кубрат тргна во напад, но беше пресретнат од друг добар лев директ. Следуваа четири нови аперкати, кои го здрмаа Пулев и го испратија на подот. Победа за шампионот со нокаут во деветата рунда.

Останати резултати
Лоренс Околи – Никодем Језевски технички нокаут (втора рунда)
Хјуи Фјури – Мариуш Вах едногласна одлука (100-90, 100-90, 99-91)
Мартин Баколе – Сергеј Кузмин едногласна одлука (98-92, 97-93, 96-94)
Кирон Конвеј – Меколи МекГован едногласна судска одлука
Каис Ашфак – Ешли Лејн технички нокаут (четврта рунда)
Флоријан Марку – Џејми Стјуарт нерешено