Џошуа-Фјури летово во Саудиска Арабија пред 20 000 гледачи

124

Мечот меѓу Тајсон Фјури и Ентони Џошуа ќе се одржи 100 отсто ова лето, според Еди Херн.

Пресметаката за неприкосновениот светски шампион во тешка категорија се очекува да се одржи во Саудиска Арабија на 24 или 31 јули или 7 август.

Херн рече дека деталите за битката меѓу организаторите Мечрум бокс и Топ ранг се уште се финализираат.

„Ни преостануваат уште неколку детали за да ги средиме. Вечерва повторно ќе бидеме на телефон”, рече Херн.

„Сè е договорено. Битката ќе се случи. Ќе се случи 100%”.

Херн пред извесно време рече дека 20.000 гледачи ќе можат да присуствуваат во затворена сала во живо.

Борбата ќе се одржи на полноќ по локално време, што значи ударно време навечер за Европа и попладне за САД. Нивниот меч ќе се емитува со платено плаќање гледање (ППГ) преку Скај спорт, БТ спорт и ЕСПН.