Џордан Бароуз загуби од светски шампион во спорен меч (ВИДЕО)

86

Екстремно напнат и борбен меч до самиот крај направија двајцата најдобри борачи во САД.

Олимпискиот шампион од 2012 година, Џордан Бароуз се сретне со светскиот шампион од 2018 година, Дејвид Тејлор (86 кг).

Средбата беше предводник на настан во ФлоВрестлинг кој се одржа во Небраска, САД. Дуелот беше во категоријата до 86 килограми, што е за 12 килограми повеќе од вообичаената натпреварувачка тежина на Бароуз.

И покрај значителната предност во тежината, Бароуз уште еднаш ја покажа својата одлична техника, која, сепак, не беше доволна за победа во овој случај. Мечот заврши 4-4, но Тејлор си честиташе победа поради успешното соборување во првиот дел.

30-годишниот Американец поведе со 4-0, што го натера Бароуз целосно да брза во напад во вториот период, но времето за целосен пресврт не беше доволно.

Тоа беше петти меч помеѓу Тејлор и Бароуз и е прв пораз за славниот Бароуз.