Џордан Бароуз не се пласира на Олимписките игри во Токио

151

Еден од најтехничарите и најсилен борач на нашето време – Џордан Бароуз, не успеа да се квалификува на претстојните летни Олимписки игри во Токио.

Олимпискиот шампион во слободен стил во 2012 година (74 кг) и четирикратен светски првак не успеа да ги мине националните квалификации на САД. 32-годишниот борач го загуби меч од плејофот од двократниот светски шампион Кајл Дајк.

30-годишниот Дајк доминираше и победи во две од три борби против Бароуз. Така, по 9 последователни настапи на Олимписките игри и Светските првенства, Бароуз ќе мора да остане дома и да гледа како се делат медалите.

Дајк, кој е двократен светски шампион во неолимписката категорија до 79 килограми, стана првиот американски борач што го елиминирал Бароуз во домашните квалификации.

Бароуз победи на седум од неговите претходни осум меча со овој противник, но сега тоа е Дајк кој ќе биде надежта на Американците за медал во категоријата до 74 килограми. Ова е токму категоријата на Италијанецот Франк Камизо.