Џон Џонс со неколку пораки му јави на првакот Френсис Нгану

143

Кој ќе биде следниот противник на Нгану, Дерик Луис или Џон Џонс? Ова е прашање на кое љубителите на ММА со нетрпение очекуваат да одговорат. По освојувањето на појасот на УФЦ, камерунскиот снагатор, шампион во тешка категорија против Стипе Миочиќ, ужива во славата, а чека противник против кого ќе ја брани титулата. Вајт и раководството на УФЦ би сакале да биде Луис, додека навивачите навиваат за Џонс.

„Боунс“ ги продолжува преговорите со најсилната ММА организација за неговиот договор и само по тој договор можната борба против Предаторот може да се најде на дневен ред.

Поранешниот шампион во полутешка категорија е многу активен на социјалните мрежи, а во последните објави го допре и Френсис Нгану.

Во полутешка категорија поминав на чист талент. Сега сите тешкаши во светот ќе наредам како домино на сметка на напорната работа“, напиша Џон Џонс на Твитер и продолжи:

„Нгану, мотивирај ме понатаму. Најголемата титула во светот наскоро повторно ќе дојде во најголемата земја во светот“.

Но, Коски не застанаа тука:

„Ако мислиш дека така можеш да ја поминеш Америка, грешиш. Моли се да ме нокаутираш, затоа што ќе те скршам ако не успееш. Ти ветувам, Френсис“!