Џастин Гејџи откри како ќе го победи Хабиб (ВИДЕО)

81

Привремениот шампион во лесна категорија Xастин Гејџи знае што треба да направи за да го победи Хабиб Нурмагомедов.

Тие ќе се борат во последните месеци од 2020 година за да ги обединат појасите во лесна категорија. Гејџи е во серија од четири последователни победи со нокаут, а во последната борба го совлада Тони Фергусон на почетокот на месецот, со што ја освои привремената титула.

Гејџи пред себе има голем предизвик и во подкастот на Џо Роган објасни како може да се справи со непоразениот шампион. Гејџи смета дека најважно е да внимава на дистанцата и да не дозволи Хабиб да го притисне до мрежата.

„Луѓето се прашуваат зошто Фергусон не ме победи. Нозете ќе ми бидат важен фактор во дуелот со Хабиб. Немаше време кога Тони да ја скрати дистанцата. Секогаш бев предалеку од него и бев далеку од мрежата и тоа ќе биде многу важно во дуелот со Хабиб. Има потреба од меч со нозе, во спротивно ќе бидам притиснат до мрежата. Хабиб секогаш работи до мрежата, дури и ако влезе во меч во центарот на кафезот, го влече противникот кон мрежата за да го комплетира нокаутот.

Не прави соборувања во центарот на октагонот. Погледнете ги сите негови натпревари. Тој се доближува до центарот, но го турка противникот кон мрежата и ја користи својата предност. За мене, главната работа е да се борам со нозе и да ја одржувам дистанцата, така секогаш ќе му биде непријатно. Тој ми се приближува, но јас веќе сум предалеку, тој смета дека сега е доволно близу – повторно сум надвор од опсегот.

Така ќе се контролира дистанцата и останување подалеку од мрежата – тоа е најважната работа во битката со Хабиб. Плус, знам колку се болни моите удари со нога. Не удирам над коленото, ударите под коленото се многу поопасни, многу нерви и лигаменти минуваат на тоа место и во исто време не се заштитени.

Четворниот мускул е многу голем, тешко е да се пробие до нервите, но ако се удрите под коленото, нервот почнува да гори. Ако удирам Хабиб во ногата четири пати, тој ќе работи лошо и тогаш нема да може да ме собори и ќе мора да ме турка до мрежата. Нема да успее да го направи тоа. Ако Хабиб сака да ме собори, тогаш тој ќе мора да ме турка во мрежата, но тоа нема да се случи“, рече Гејџи.