Џастин Гејџи: Махачев не заслужува да е во топ 5

222

Поранешниот привремен шампион во лесна категорија, Џастин Гејџи го критикуваше Ислам Махачев. 32-годишниот Американец смета дека ѕвездата во подем од Дагестанец не заслужува да биде во топ 5 во лесна категорија.

30-годишниот борец од Дагестан требаше да забележи серија од 8 последователни победи за да го заземе 5-то место. Ова се случи во јули, откако Махачев со завршница го победи Тијаго Мозес.

На крајот на месецот Ислам ќе се сретне со Ден Хукер. Тие двајца ќе се борат во Абу Даби. Гејџи смета дека било лудост Махачев да се издигне толку високо по победата над Мојсеј, кој е во последниот од најдобрите 15 во категоријата.

„Го сакам Ден Хукер, сакам да ги гледам неговите битки. Добро е што Ислам Махачев ќе се бори со борец на високо ниво. Имаме ист менаџер со Махачев, но за мене беше лудо да го видам како се крева од опашката на табелата, веднаш на петтото место по победата над бројот 14 на листата.

Мило ми е што сега ќе се бори со вистински борец. Лично, не ми се допаѓа кога се промовираат борци кои се борат со досаден стил. Дали таков борец станува шампион или не“, рече Гејџи.

На социјалните медиуми Ислам му одговори на Гејџи.

„Гејџи, не изгледаш среќен што ти се приближувам на ранг –листата“, изјави Махачев.