Џош Барнет го победи Рој Нелсон, Хол го нокаутираше Мусаси (ВИДЕО)

josh barnett nelson estherlin

Речиси по две години пауза, Џош Барнет (34-7, 6-2 УФЦ) успешно се врати во арената, во неговиот втор дом.

Во Саитама супер арена „Вормастер“ со едногласна одлука на судиите го победи Рој Нелсон (20-12, 7-8 УФЦ).

Барнет во клинч одлично работеше со аперкатите, лактите и удари во телото, а „Биг Кантри“ уште еднаш покажа дека има челична муцка.

Поранешната ѕвезда на Прајд контролираше поголем дел од 25-минутната борба, но Нелсон имаше свои моменти, како висок удар (хај кик) во втората рунда.

Последниот кружен во глава од скок, летечко колено и канонада од уадри му донесоа на Уриј Хол (12-5, 5-3) импресивен прекин против Жерард Мусаси (02.06.37, 4-3 УФЦ) на почетокот од втората рунда на подглавниот настан на УФЦ Фјат најт 75. Јамајканецот (31) го замени од Роан Карнеиро и му го нанесе првиот пораз со удари на Мусаси во неговите 45 борби.

Диего Brandao за 28 секунди го смачка Кацунори Кикун. Во финалето на „Роуд ту Џапан“ во перо-лесна категорија Мизуто Хирота и Терутора Ишихара ремизираа.

Уриј Хол, Џош Барнет, Диего Брандао и Кеита Накамура се наградени со дополнителни 50.000 долари за нивните борби на настанот.

УФЦ Фајт најт 75:

Џош Барнет – Рој Нелсон (со едногласна одлука на судиите, 48-47, 48-47, 50-45)

Уриј Хол- Жерард Мусаси (ТКО, Р2)

Кјоџи Хоругучи – Чико Ками (со едногласна одлука на судиите, 30-27, 30-27, 30-27)

Такеја Мизугаки – Џорџ Руп (со едногласна одлука на судиите, 29-28, 29-28, 29-28)

Диего Брандао – Кацунори Кикуно (ТКО, Р1) преку ТКО

Мизуто Хирота – Терутора Ишихара (неодлучено, 29-28, 28-29, 29-29)

Кеита Накамура – Ли Јинглианг (сабмишн, давење од позади, Р3)

Ник Хајн – Јусуке Касуја (со едногласна одлука на судиите, 30-27, 29-28, 29-28)

Кајан Џонсон – Најуки котани (со едногласна одлука на судиите, 29-28, 29-28, 30-27)

Шинзо Анзаи – Роџер Запата (ТКО, повреда, Р3)

print

Можеби ќе ви се допадне...