Џошуа: Фјури не престана да бега 12 рунди во мечот со Кличко! Тоа е здодевно

Светскиот шампион во тешка категорија во верзиите на ИБФ, ИБО и ВБА, Британецот Ентони Џошуа (19 – 0, 19 КО) не се согласува со мислењето на Тајсон Фјури (25 – 0, 18 КО) дека тој имал поубедлива победа против Владимир Кличко (64 – 5, 53 КО). Фјури го победи Украинецот со едногласна одлука на судиите, а Џошуа го нокаутира Кличко, откако предходно и тој се најде во нокдаун.

„Фјури не се обидуваше да го нападне. Тој не излезе со цел да победи. Едноставно, 12 рунди бегаше по рингот. Тоа е досадно. Прашањето не е во победата, туку во тоа како е добиена. Кој победа над Кличко ќе паметат навивачите по неколку години“, изјави Ентони Џошуа.

Тајсон Фјури не се појавил во рингот од средбата против Владимир Кличко.

print

Можеби ќе ви се допадне...