Џошуа размислува за ММА, откри и кој би му бил совршен противник

Во еден голем разговор што го направи деновиве, Ентони Џошуа добио прашање за за потенцијалан ММА авантура и откри дека сериозно размислува за тоа и дека се повеќе следи УФЦ борбите.

Џошуа се подготвува за мечот против Џозеф Паркер, кој може да му го донесе третиот од четирите елитни боксерски појаси, а потоа конечно да може да го следи борбата против Дионтеј Вајлдер, кој сигурно ќе биде најисчекуваниот тешкашки меч откако се сретна Тајсон и Луис. Сепак, по многу прозивања од ММА светот, не можеше да го избегне тоа и тој малку да размислува за тоа што може да понуди кафезот. Се разбира, подоцна и во кариерата, но откри како би размислувал ако во овој момент се впушти слободна борба.

„Мислам дека моето заминување во ММА секако ќе понуди многу добра акција. И верувам дека добар противник би ми бил човекот од Конго кој неодамна изгуби“, рече Џошуа, мислејќи на Френсис Нгану, само што ми ја промаши националноста, а потоа додаде:„ Мислам дека тоа дефинитивно ќе биде добра борба. И тука е и Џон Џонс“.

Фактот е дека во овој момент ММА не е вистинска опција за Ентони. УФЦ не може да му ги понуди финансиските услови кои ги има во рингот, а пред него се испитите кои сите обожаватели на боксот едвај чекаат да ги проследат. Меѓутоа, ако еден ден се одлучи за ММА, знае која би му била стратегијата.

„Секако дека за загревање ќе му требаат неколку борби и фаќање на формата, бидејќи мора да ги научи барањата во партер и уште некои други работи. Но, на крајот од денот, борбата секогаш е борба и без оглед на тоа какви биле правилата, би снашол јас многу добро“.

Во моментов не најмногу не интересира како ќе се знајдат Џошуа и Паркер точно за две недели во Кардиф.

print